Köşk Mahallesi Köşk Caddesi No: 84/B, MELİKGAZİ - KAYSERİ

Kanal Temizleme

Hayatımızı yaşadığımız her an kullandığımız ve kullanmaya mecbur olduğumuz altyapı sistemleri kent hayatı için kritik öneme sahiptir. Hızla artış gösteren nüfus ile birlikte ülkemizin kanallarına yüklenen sorumluluk da doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Kanalların içinde zaman içinde toplanan taş, kum, yağ ve atıklar şehir altyapısı içindeki yer alan kanalların düzenli olarak temizlenmemesi durumunda kanalların tıkanmasına ve dolmasına yol açar. Kanal tıkanması, belediyecilik anlayışında yer almaması gereken bir sorundur ve şehir hayatı yaşayan kişiler için büyük bir problemdir. Bu sebeple hızlı bir şekilde yükselmeye devam eden ülkemizde bu konuya fazlasıyla önem verilmektedir.

kanal temizleme ve görüntüleme

Tıkanıklığa yol açacak sızıntılar ve kalıntılar çevreye zarar verdiği gibi aynı zamanda insan sağlığını da ciddi şekilde tehdit etmektedir. Kanalların dolarak taşması durumunda ortaya çıkacak olan kokular ise fazlasıyla rahatsız edicidir.

Kanal Nasıl Temizleniyor?

Kanalizasyon temizliği eskiden insan gücüne ihtiyaç duyan ve teknolojik açıdan yetersiz yöntemler ile gerçekleştiriliyordu. En ufak bir problemin meydana gelmesi durumunda bile büyük kazı çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu için kazılar zamanla içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Fakat günümüzde teknolojiden yararlanılarak üretilen kanal temizleme araçları üretildiği için artık insan gücü minimum seviyede tutularak kazı çalışmalarının da önüne geçilmiş durumda.

Temizliği yapılan kanallar artık kuvvetli basınç ile kanaldaki istenmeyen kirin ve atıkların su tanklarına çekilmesi ile rahatlıyor. Geri dönüşüm sistemine sahip olan bu su tankları çekmiş oldukları kirli suları tekrar kanala temizleyerek boşaltıyor. Böylelikle çevreye hiçbir zararı olmayan kanal temizliği yapılmış oluyor.

kanal temizleme

Kanal Temizleme Ne Kadar Sürede Gerekli?

Dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan bu sistem sayesinde artık kanal temizliği için herhangi bir kazıya gerek kalmadan ve trafik akışını aksatmadan kısa süre içinde kanallar tamamen temizlenmiş oluyor. Çalışmalar sonucunda kirden arındırılan kanalların tıkanması önlenmiş oluyor ve işgücü açısından büyük bir tasarruf elde ediliyor.

Ayrıca bu kanallar robot kameralar sayesinde izlenerek detaylı bir analizi yapılıyor. Görüntüsü elde edilen kanallar kayıt altına alınarak gerektiği takdirde raporlanabilir şekilde hafızada tutuluyor ve CD ve DVD gibi aygıtlara yazdırılabiliyor.